Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia botanik, osłania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Dostarcza miły cień, zapewnia schron ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w podziale parku na mniejsze części i stworzeniu intymnych zakątków? Powinniśmy też postanowić, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny czy też krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Panuje opinia, że najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Jak osiągną należytą wysokość redukujemy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia plastikowe wybieramy iglaki odporne na chłód. Wrażliwe tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest dość znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich notorycznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają wzniesione pędy i odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najakuratniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki a także graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, dobrze się zagęszczają, ze względu na to otrzymane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o odmiennej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat a także ścieżek, separują od siebie poszczególne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia prezentują się najodpowiedniej, jak je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy uzyskać dość pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone płot w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. Owo podejście zdaje odpowiednio egzamin również w przypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Chociaż te gatunki można również strzyc, niemniej jednak wtedy znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia polecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najlepiej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Choć i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy modne są zielone ogrodzenia PVC z laurowiśni bądź zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listki notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Z tej przyczyny, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niski (do 60-80cm), ażeby wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną i bez trudu wydobyć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać szczególnie dekoracyjny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy konstytuujemy zielony parkan z gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, małym, np. z iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie Winylowe z Pyrzyc strzyżone z wyobraźnią- z krętą liną „grzbietu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s